středa 28. prosince 2011

Chrysler 300 Luxury Edition: luxus i pro Pentastar

Dosud byl nejvyšší luxus vyhrazen pouze pro vrcholný model osazenoý osmiválcovým motorem 5.7 HEMI o výkonu 363 koní. Od roku 2012 si mohou pořídit zájemci novou Luxury Edition dostupnou jak se zmíněným osmiválcem, tak ve verzi se šestiválcem 3.6 Pentastar.Motor má standartní výkon 292 koní a je standardně spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou s řazením pádly pod volantem.
Na výběr pro Pentastar i HEMI je pohon dvou nebo všech čtyř kol.Interiéru vládne prémiová kůže Poltrona Frau, kterou můžete nalézt i v modelech Maserati, přední sedačky jsou elektricky stavitelné ve dvanácti směrech, nechybí vyhřívání, matné dřevo, multimediální systém s dotykovou obrazovkou velikosti 8,4 palce a navigací Garmin, chromové dekory, vyhřívané/chlazené držáky nápojů, ambientní osvětlení a tak dále. Provedení s pohonem dvou kol stojí na dvacetipalcových discích, verze AWD má kola o palec menší.

úterý 20. prosince 2011

Merry Christmas nad Happy New Year 2012

pohodové Vánoce všem členům klubu a čtenářům našeho blogu, jejich rodinným příslušníkům a samozřejmě našim plechovým mazlíčkům, bohatou nadílku (nejlépe nějakou tu bublající americkou V8 pod stromeček), a příjemné prožití vánočních svátků + hodně zdraví a  úspěchů do nového roku 2011, splnění vašich přání a at se vám daří i v roce, kdy se bude hodně šetřit daří jak v práci, tak i v osobním životě

Za celý klub

Martin

pátek 2. prosince 2011

TOP 20 v USA - listopad 2011 - pickupy RAM sedmé, GrandCherokee 15tý

Rank
Best-Selling Vehicle
November 2011
%
Change
Year To Date
YTD
% Change
#1
Ford F-Series
47,740 + 23.9% 516,639 + 9.1%
#2
Chevrolet Silverado
34,251 + 33.7% 367,343 + 12.1%
#3
Toyota Camry
23,440 + 13.0% 275,004 - 7.3%
#4
Ford Escape
21,823 + 46.1% 228,719 + 32.7%
#5
Nissan Altima
20,613 + 12.2% 243,005 + 17.8%
#6
Ford Fusion
19,192 + 12.8% 226,445 + 15.2%
#7
Dodge Ram
19,379 + 8.4% 218,750 + 24.0%
#8
Honda Civic
17,133 + 3.4% 200,690 - 13.5%
#9
Honda CR-V
16,426 - 10.1% 196,787 + 9.0%
#10
Toyota Corolla/Matrix
16,115 - 0.5% 219,250 - 10.2%
#11
Hyundai Sonata
15,668 + 11.7% 208,621 + 15.5%
#12
Honda Accord
15,468 - 18.7% 234,637 - 15.9%
#13
Toyota Prius
15,208 + 48.7% 119,459 - 4.7%
#14
Chevrolet Equinox
14,936 - 2.9% 175,079 + 37.6%
#15
Jeep Grand Cherokee
13,545 + 23.3% 110,938 + 53.4%
#16
Chevrolet Cruze
13,238 + 64.1% 215,057 + 1478%
#17
Volkswagen Jetta
12,891 + 15.6% 162,937 + 47.8%
#18
Ford Explorer
12,888 + 217% 121,832 + 141%
#19
Hyundai Elantra
12,414 + 43.8% 173,336 + 45.5%
#20
GMC Sierra
11,971 + 22.4% 132,675 + 17.4%
#21
Ford Focus
11,735 - 9.9% 161,436 + 1.1%
#22
Toyota RAV4
11,330 - 7.9% 118,130 - 23.0%
#23
Chevrolet Impala
10,851 - 26.1% 160,955 + 0.2%
#24
Nissan Rogue
10,845 + 27.2% 112,257 + 25.9%
#25
Honda Pilot
10,487 + 38.1% 104,656 + 13.8%
#26
Chevrolet Malibu
10,269 - 11.9% 191,774 + 2.4%
#27
Toyota Tacoma
9739 + 13.0% 98,565 + 3.5%
#28
Ford Edge
9685 - 3.4% 109,625 + 2.1%
#29
Kia Sorento
9669 + 0.5% 119,572 + 20.6%
#30
Kia Optima
9533 + 570% 73,886 + 204%

Prodeje Chrysler Group v Kanadě - 11/2011

Chrysler Canada prodal v listopadu 16 244 ks, což je 6% nárůst oproti  listopadu 2010.

Mezi hlavní tahouny prodejů patřily modely Dodge Journey, Jeepy compass a Wrangler, a Chryslery 200 a Town and country. Většina těchto modelů zaznamenala i zajímavé meziroční nárůsty.

Prodeje Chrysler Group v USA - 11/2011

ModelNov 11Nov 10ChangeYTD 2011YTD 2010Change
2008,06535New77,82097New
Sebring01,354-100.0%2,38037,119-93.6%
3004,0661,291214.9%31,14335,613-12.6%
PT Cruiser0441-100.0%1,3288,960-85.2%
Aspen00N/A030-100.0%
Town & Country6,4466,543-1.5%84,701102,495-17.4%
CHRYSLER BRAND18,5779,66492.2%197,372184,3147.1%
Compass4,262432886.6%43,45415,519180.0%
Patriot4,0132,75445.7%50,24734,15347.1%
Wrangler9,2256,55240.8%111,04586,08329.0%
Liberty5,2013,39853.1%60,52344,55535.8%
Grand Cherokee13,54510,98423.3%110,39871,88253.6%
Commander082-100.0%1058,036-98.7%
JEEP BRAND36,24624,20249.8%375,772260,22844.4%
Caliber1,2023,154-61.9%33,63242,680-21.2%
Avenger5,6432,800101.5%57,80747,41321.9%
Charger5,0991,963159.8%62,87873,192-14.1%
Challenger2,9962,49720.0%36,25033,4618.3%
Viper518-72.2%161368-56.3%
Journey3,7112,69737.6%50,44544,74712.7%
Caravan6,0535,8992.6%98,98389,05711.1%
Nitro1,6612,190-24.2%22,44520,15611.4%
Durango3,9472813996.4%46,89121122123.2%
DODGE  BRAND30,31721,24642.7%409,492351,28516.6%
Dakota449834-46.2%11,74812,018-2.2%
Ram P/U19,73918,2068.4%218,750176,41124.0%
Cargo Van2260N/A5170N/A
Sprinter00N/A0253-100.0%
RAM BRAND20,41419,0407.2%231,015188,68222.4%
TOTAL CHRYSLER GROUP105,55474,15244.0%1,231,095984,50925.0%
TOTAL CAR27,07613,112117.6%319,515269,94318.4%
TOTAL TRUCK78,47861,04028.6%911,580714,56627.6%

čtvrtek 3. listopadu 2011

Pickupy RAM -6 nejprodávanější model v USA za Říjen 2011

Stejně jaqko v Srpnu i v měsíci říjnu byly pikapy RAM 6tým neprodávanějším modelem v USA bez rozdílu značek. Do TOP 25 se dostali navíc i Chrysler 200 a Jeep GrandCherokee.

USA TOP 25 FOR OCTOBER
Rank Brand Model Sales
1 Ford F-Series 52,511
2 Chevrolet Silverado 36,656
3 Honda Accord 24,067
4 Toyota Camry 22,043
5 Nissan Altima 21,838
6 Ram Pickup 21,037
7 Honda CR-V 19,326
8 Ford Escape 19,046
9 Hyundai Sonata 18,192
10 Ford Fusion 18,094
11 Toyota Corolla/Matrix 16,244
12 Honda Civic 16,173
13 Chevrolet Equinox 15,108
14 Chevrolet Cruze 14,295
15 GMC Sierra 13,362
16 Volkswagen Jetta 13,058
17 Hyundai Elantra 13,000
18 Honda Pilot 12,466
19 Ford Focus 12,386
20 Ford Explorer 11,987
21 Chevrolet Impala 11,982
22 Chrysler 200 11,205
23 Jeep Grand Cherokee 11,084
24 Toyota Prius 11,008
25 Toyota RAV4 10,680

úterý 1. listopadu 2011

Prodeje Chrysler Group v Kanadě - 10/2011

Říjnové prodeje v Kanadě byly nejlepší od roku 2002. Chrysler Canada tak pokračuje ve velmi dobrých výsledcích, v říjnu prodal 17 049 ks (ve srovnání s 15 168 v říjnu loňského roku) což je 12% nárůst.
Úspěchy zaznamenaly pickupy RAM s 5 282 ks; Wrangler s 949 ks; 493 ks Town and Country.

RAM byl druhou nejprodávanější značkou v Kanadě, úspěchů dosáhl také Chrysler 300.

Prodeje Chrysler Group v USA - 10/2011


Model Oct-11 Oct-10 Change CYTD 2011 CYTD 2010 Change














200 11,205 0 New 69,755 0 New
Sebring 0 2,221 -100% 2,380 35,827 -100%
300 3,701 5,211 -29% 27,077 34,322 -21%
PT Cruiser 0 656 -100% 1,328 8,519 -84%
Aspen 0 0 0% 0 30 0%
Town & Country 6,338 8,459 -25% 78,255 95,952 -18%
CHRYSLER BRAND 21,244 16,547 28% 178,795 174,650 2%
Compass 5,179 778 566% 39,192 15,087 160%
Patriot 3,581 2,931 22% 46,234 31,399 47%
Wrangler 9,892 7,908 25% 101,820 79,531 28%
Liberty 5,997 3,968 51% 55,322 41,157 34%
Grand Cherokee 11,084 12,721 -13% 96,853 60,898 59%
Commander 0 174 -100% 105 7,954 -99%
JEEP BRAND 35,733 28,480 25% 339,526 236,026 44%
Caliber 1,840 2,777 -34% 32,430 39,526 -18%
Avenger 7,136 2,911 145% 52,164 44,613 17%
Charger 3,626 4,023 -10% 57,779 71,229 -19%
Challenger 3,097 3,182 -3% 33,254 30,964 7%
Viper 12 37 -68% 156 350 -55%
Journey 5,028 3,695 36% 46,734 42,050 11%
Caravan 7,100 8,204 -13% 92,930 83,158 12%
Nitro 2,031 2,133 -5% 20,784 17,966 16%
Durango 3,864 58 6562% 42,944 183 23367%
DODGE  BRAND 33,734 27,020 25% 379,175 330,039 15%
Dakota 642 774 -17% 11,299 11,184 1%
Ram P/U 21,037 17,316 21% 199,011 158,205 26%
Cargo Van 157 0 New 291 0 New
Sprinter 0 0 0% 0 253 -100%
RAM BRAND 21,836 18,090 21% 210,601 169,642 24%
TOTAL CHRYSLER GROUP LLC 112,547 90,137 26% 1,123,923 910,357 23%
TOTAL CAR 30,617 20,362 59% 290,821 256,831 13%
TOTAL TRUCK 81,930 69,775 17% 833,102 653,526 27%

pondělí 31. října 2011

V10 8,7 L - nový motor pro Viper

Nový Viper modelového roku 2013 dostane motor V10 o objemu 8,7 litru. Jeho výkon by se měl pohybovat údajně mezi 660-680 HP.
Výroba by se měla rozběhnout koncem roku 2012 jako model 2013. Špionážní fotky, které zachytili američtí novináři při testování jsme vám už přinesly před časem, tak snad jen odkaz pro připomenutí -odkaz

úterý 11. října 2011

2012 - ZF na scéně

Pro modelový rok 2012 můžete mít 8 stupnovou převovodku u Chrysleru 300 ve výbavě Limited a také ve sportovně laděné verzi 300S V6. Ceny začínají v USA na 31 000 USD resp. 35 600 USD.(oficiální cena, prodejci prodávají v reálu i za méně).

U Dodge můžete mít s 8st. ZF model Charger ve výbavě SXT. Cena startuje na 27 500 USD (oficiální cena, prodejci prodávají v reálu i za méně).
U obou vozů je převodovka spřažena s motorem V6 Pentastar.

Spotřeba těchto vozů je tak výrazně lepší než se standartní 5ti stupnovou převodovkou W5A580.


V příštím roce by se v rámci modelového roku 2013 měla 8st. ZF objevit i u Jeepu GrandCherokee a Dodge Durango, zatím jen u verzí 4x2. Stejně jako u Chrysleru a Dodge i zde jen u motoru V6 Pentastar.

Výhledově je však v palnu zavedení této převodovky i u Challengeru a později i u V8 verzí a AWD verzí.
To ale zřejmě v příštím roce nebude.

úterý 4. října 2011

Cool Babe of the Month - Angie Woods

Návrat Velké Trojky - letos již potřetí

Potřetí v letošním roce porazila domácí Velká Trojka (GM, Ford a Chrysler) veškerou ostatní konkurenci a obsadila první 3 pozice v prodejích, stejně jako tomu bylo kdysi.
Naposledy se tak stalo v září.

Je velmi příjemné připomenout si staré zlaté časy amerického automobilového průmyslu a je fajn, že se americkým značkám zase daří. Samozřejmě pomohly tomu výrazně problémy japonksých značek, ale i tak je potřeba využít příležitosti a to se američanům povedlo.

Září 2011:

1) GM - 207 145 ks
2) Ford - 167 842 ks
3) Chrysler - 124 561 ks

Prodeje Chrysler Group v Kanadě - 9/2011

Chrysler Canada prodal v září 19 255 ks aut. To je nárůst 19% oproti září 2010 (to bylo 16 135 ks).
"Září 2011 bylo nejlepším zářím za posledních 10 let co se týče prodejů", řekl Reid Bigland, CEO Chrysler Canada.

Největší úspěchy zaznamenaly tradičně RAM Pickup (6 047 ks), Jeep Wrangler (1281 ks) + 300 a Town and Country.

Prodeje Chrysler Group v USA - 9/2011

Model September % Year to Date Vol %

2011 2010 Change 2011 2010 Change







200 8,709 0 New 58,550 0 New
Sebring 0 4,651 -100% 2,380 33,606 -100%
300 4,445 2,961 50% 23,376 29,111 -20%
PT Cruiser 0 735 -100% 1,328 7,863 -83%
Aspen 0 0 0% 0 30 0%
Town & Country 10,405 9,001 16% 71,917 87,493 -18%
CHRYSLER BRAND 23,559 17,348 36% 157,551 158,103 0%
Compass 4,422 1,090 306% 34,013 14,309 138%
Patriot 3,812 3,641 5% 42,653 28,468 50%
Wrangler 11,388 7,765 47% 91,928 71,623 28%
Liberty 5,363 4,865 10% 49,325 37,189 33%
Grand Cherokee 10,580 10,915 -3% 85,769 48,177 78%
Commander 0 327 -100% 105 7,780 -99%
JEEP BRAND 35,565 28,603 24% 303,793 207,546 46%
Caliber 2,552 4,917 -48% 30,590 36,749 -17%
Avenger 4,610 5,022 -8% 45,028 41,702 8%
Charger 6,794 8,812 -23% 54,153 67,206 -19%
Challenger 3,328 3,138 6% 30,157 27,782 9%
Viper 6 49 -88% 144 313 -54%
Journey 5,402 4,198 29% 41,706 38,355 9%
Caravan 10,203 8,057 27% 85,830 74,954 15%
Nitro 2,255 2,032 11% 18,753 15,833 18%
Durango 4,923 47 10,374% 39,080 125 31,164%
DODGE BRAND 40,073 36,272 10% 345,441 303,019 14%
Dakota 708 960 -26% 10,657 10,410 2%
Ram P/U 24,522 16,887 45% 177,974 140,889 26%
Cargo Van 134 0 New 134 0 New
Sprinter 0 7 -100% 0 253 -100%
RAM BRAND 25,364 17,854 42% 188,765 151,552 25%







TOTAL CHRYSLER GROUP LLC 124,561 100,077 26% 995,500 820,220 21%







TOTAL CAR 30,444 29,550 11% 258,239 236,469 9%
TOTAL TRUCK 94,117 70,527 33% 751,172 583,751 29%

pátek 2. září 2011

Pickupy RAM -6 nejprodávanější model v USA za Srpen 2011

Pickupy RAM se staly v Srpnu šestým neprodávanějším modelem na US trhu bez rozdílu značky. Úspěšný měsíc podtrhlo hned trio našich modelů číhající za branami TOP 20 - Jeep Wrangler, Dodge Caravan a Jeep GrandCherokee.

Rank Brand & Model August Rank Brand & Model CYTD
1 Ford F-Series 48,795 1 Ford F-Series 361,978
2 Cheverolet Silverado 36,832 2 Cheverolet Silverado 252,738
3 Toyota Camry 30,185 3 Toyota Camry 204,670
4 Nissan Altima 23,016 4 Nissan Altima 176,198
5 Chevrolet Cruze 21,807 5 Toyota Corolla 170,744
6 Ram Pickup 21,243 6 Chevrolet Cruze 169,427
7 Hyundai Sonata 20,682 7 Ford Fusion 168,929
8 Ford Escape 20,607 8 Ford Escape 167,625
9 Honda Accord 18,439 9 Honda Accord 162,375
10 Ford Fusion 17,925 10 Chevrolet Malibu 160,152
11 Chevrolet Malibu 17,840 11 Hyundai Sonata 156,580
12 Chevrolet Equinox 16,606 12 Honda Civic 153,660
13 Honda CR-V 16,572 13 Ram Pickup 153,452
14 Toyota Corolla 16,420 14 Honda CR-V 141,431
15 Hyundai Elantra 15,054 15 Hyundai Elantra 133,536
16 Volkswagen Jetta 14,500 16 Chevrolet Equinox 129,538
17 Ford Focus 14,093 17 Ford Focus 127,006
18 Kia Sorento 13,573 18 Chevrolet Impala 124,300
19 Chevrolet Impala 13,329 19 Volkswagen Jetta 121,965
20 GMC Sierra 13,244 20 GMC Sierra 93,438
  Top Chrysler Vehicles     Top Chrysler Vehicles  
21 Jeep Wrangler 12,949 27 Jeep Wrangler 80,540
22 Dodge Grand Caravan 12,172 30 Dodge Grand Caravan 75,627
25 Jeep Grand Cherokee 11,320 32 Jeep Grand Cherokee 75,189

Prodeje Chrysler Group v Kanadě - 8/2011

Chrysler Canada prodal v srpnu 18 816 ks aut. To je nárůst 17% oproti srpnu 2010 (to bylo 16 144 ks).

Největší úspěchy zaznamenal tradičeně Dodge Caravan (5 466 ks), Journey (2 158 ks) a jeep Wrangler (1589 ks) + pickupy RAM. U Caravanu a Wrangleru se jednalo o meziroční nárůst 47 reps. 51%.

Prodeje Chrysler Group v USA - 8/2011

Model 8/011 8/010 Change 2011 2010 Change







200 10,861 0 0% 49,841 0 0%
Sebring 0 4,498 -100% 2,380 28,955 -92%
300 2,835 2,991 -5% 18,931 26,150 -28%
PT Cruiser 0 976 -100% 1,328 7,128 -81%
Aspen 0 0 0% 0 30 -100%
Town & Country 8,801 9,472 -7% 61,512 78,492 -22%
CHRYSLER BRAND 22,497 17,937 25% 133,992 140,755 -5%
Compass 4,400 1,909 130% 29,591 13,219 124%
Patriot 5,090 4,143 23% 38,841 24,827 56%
Wrangler 12,949 7,666 69% 80,540 63,858 26%
Liberty 6,853 5,247 31% 43,962 32,324 36%
Grand Cherokee 11,320 6,393 77% 75,189 37,262 102%
Commander 1 348 -100% 105 7,453 -99%
JEEP BRAND 40,613 25,706 58% 268,228 178,943 50%
Caliber 3,228 5,347 -40% 28,038 31,832 -12%
Avenger 6,319 4,582 38% 40,418 36,680 10%
Charger 4,174 6,586 -37% 47,359 58,394 -19%
Challenger 3,159 3,283 -4% 26,829 24,644 9%
Viper 10 54 -81% 138 264 -48%
Journey 5,019 3,756 34% 36,304 34,157 6%
Caravan 12,172 9,219 32% 75,627 66,897 13%
Nitro 2,514 2,505 0% 16,498 13,801 20%
Durango 5,222 32 16219% 34,157 78 43691%
DODGE BRAND 41,817 35,364 18% 305,368 266,747 14%
Dakota 843 1,583 -47% 9,949 9,450 5%
Ram P/U 21,243 18,995 12% 153,452 124,002 24%
Sprinter 0 26 -100% 0 246 -100%
RAM BRAND 22,086 20,604 7% 163,401 133,698 22%
TOTAL DODGE 63,903 55,968 14% 468,769 400,445 17%
TOTAL CHRYSLER GROUP 127,013 99,611 30% 882,077 720,143 22%
TOTAL CAR 30,586 27,341 21% 225,022 206,919 9%
TOTAL TRUCK 96,427 72,270 33% 657,055 513,224 28%

čtvrtek 1. září 2011

Výroba RAM C/V právě začala ve výrobním závodě Windsor

Výroba "dodávkové" verze modelu Chrysler Town and Country/ Dodge Caravan právě začla. Výrobní závod Widsor již opustili první vozy z sériové produkce.

RAM C/V (Cargo Van) vychází samozřejmě z modelu Dodge GrandCaravan, stejná je i technika a vzhled vozu, až na jinou masku (použita černá) a chybějící zasklení.

Uvnitř samozřejmě cyhbí sedačky druhé a třetí řady, naopak vůz dostal upravené  zavěšení kol, aby snesl větší zatížení, které může být až 816 kg. Lehký užitkový automobil může táhnout přívěs o hmotnosti 1633 kg.
Novinkou je hliníková rovná ložná plocha, která je položena na původní podlahu MPV.


C/V může být vybaven stejně bohatě jako Dodge GC - může být vybaven systémem sledování slepého úhlu, zadní parkovací kamerou, systémem sledování tlaku v pneumatikách a řadou dalších bezpečnostních prvků. Komfort v kabině může zvyšovat automatická klimatizace, satelitní autorádio, multimediální centrum s 30 GB harddiskem a 6,5palcovou obrazovkou nebo navigační systém Garmin.

Prodej této novinky má začít na podzim letošního roku (na severoamerickém trhu) a výroba probíhá v závodě Windsor, Ontario, Canada, kde se vyrábí i 4čata Chrysler Town and Country, Dodge GrandCaravan, VW Routan a Lancia GrandVoyager.

čtvrtek 25. srpna 2011

Chrysler Group LLC - výhled do budoucna - technika

Pohledem na stávající nabídku resp. na v současnosti vyráběné modely snadno zjistíme, že nastává konce 4 stupnových převodovek - U zančky Chrysler je jím vybavena pouze model 200 a to v základní verzi, u Dodge pak základní verze modelů Avenger, Nitro a Journey.
U Jeepu pak u modelu Liberty.
U značky RAM pak základní modely těchto pikapů
Je tedy otázkou, zda se nadále vyplatí držet ve výrobě 4stupnové převodovky pro 6 modelů resp. pro jejich základní verze.
Všude jinde jsou již použity CVT převodovky, 5ti stupnové W5A580 a 6tistupnové automaty + nově i 8stupnové automaty ZF pro 300S/Charger V6.
V roce 2013 by měly 8stupnové automaty nahradit prakticky všude 5tistupnové skříně původem od Mercedesu.
V roce 2014 by měly 6ti stupnové automaty nahradit u FWD vozidel nové 9ti stupnové automaty rovněž v licenci fa ZF.

Co nahradí CVT, popř. zda budou zrušený bez náhrady není jasné, osud dvojspojkových převodovek od Getragu (použité pro exportní modely Journey, Sebring) je zdá se rozhodnutím Fiatu zpečetěn, zda Fiat dodá nějaké vlastní dvojspojky není známo.

Další velký otazník stojí nad motory 3,7 V6 a 4,0 V6, které jsou ještě starou konstrukcí motorů a tudíž nepatří do rodiny Pentastar.
Aktuálně je využívá pouze Jeep Liberty, pickupy RAM a Dodge Nitro (motor 4,0 V6 pouze Nitro).

Vyrábět tyto dva motory pouze pro 3 modely - rovněž není příliš ekonomické.

Náš odhad je, že Dodge Nitro bude v roce 2012 zrušeno bez náhrady, zatímco Jeep Liberty přijde o rok později v nové generaci s motorem V6 Pentastar. Tím tedy skončí i kapitola starých motorů V6.U modelu RAM bylo potvrzeno, že příští rok přijde nová generace jako model 2013 už s motorem Pentastar.
Takže zřejmě nejpozději koncemroku 2012 nastane konec výroby starých motorů V6.

Tímto se dostáváme vlastně k modelů které příští rok skončí - zatímco letos skončili nebo skončí RAM (Dodge) Dakota a Dodge Caliber, příští rok zřejmě skončí Dodge Nitro.

Naopak objevit by se měl nový Viper jako model 2013, nový malý Dodge na platformě Fiatu (pracovně mu říkáme Hornet) a podbný model i u Chrysleru.
Možný je i příchod 2 dodávek Fiat pod značkou RAM, ale zatím není přesné jasné, jaké modely to budou.

Jistý tak fakt, že nové motory nabídnou u všech modelů větší výkon, nižší spotřebu paliva, splní všechny požadované emisní normy a nabídnou i menší hluk.
Spotřebu paliva příznivě ovlivní i modernější převodovky. A nové modely vhodně zaplní díry ve výrobním programu popř. nahradí už méně úspěšné vozy, které jsou na konci svého produkčního období.

V blíže nespecifikované době bychom se měli dočkat i další varianty motor V6 Pentastar, zřejmě půjde o motor s nižším objemem válců (3,3), motory by měly dostat i přímý vstřik benzínu.
Malé modely využijí stávající 4válce GEMA (ovšem projdou modernizací) + motor 1,4 Turbo od Fiatu.

U některých modelů budou příští rok přepracovány interiéry a další dílčí vylepšení tak, aby mohly úspěšně čelit konkurenci.

Více novinek pak přinese rok 2013 a 2014.

středa 24. srpna 2011

Cool Babe of the Month - Krista

opět jedna sexy slečna, tentokráte z USA

2013 Dodge Viper Spy Shots

Americké motoristické magazíny přinesly minulý týden fotky nové generace Dodge Viper, samozřejmě ještě částečně maskovaného, i tak už nám ale jeho tvary a to co je vidět hodně napovědí o tom jak bude nová generace vypadat a že bude zcela jasně vycházet (základními tvary) z té předchozí....

Tvary, agresivní vzhled a burtální motor je totiž to,c o na Viperu všichni obdivovali.


Výroba 8st. převodovek od ZF začně příští rok v Kokomo Plant

Výroba 8st převodovek ZF ve výrobním závodě Kokomo by měla začít v průběhu příštího roku. V současné době leze tuto převodovku mít pouze v modelech Chrysler 300S/Dodge Charger s motorem 3,6 V6 Pentastar.

od roku 2013 by pak tato převodovka měla ve většině modelů nahradit 5ti stupnové převodovky W5A580 od Mercedesu a někde vlastní chryslerácké 6ti stupnové převodovky.

Výroba pickupu RAM (Dodge) Dakota ukončena!

23.8.2001 byl vyroben poslední pickup Dakota pod zančkou RAM. Výroba probíhala v závodě Warren Truck Plant. Model Dakota byl představen v roce 1986 jako model 1987.

O náhradě Dakoty se zatím rozhoduje, je však možné, že žádná náhrada nepřijde.

Skončil tak další dlouho vyráběný model koncvernu Chrysler Group LLC.

Dodge Caliber v Listopadu končí!

Výroba modelu Caliber skončí dne 23.11.2011.

Caliber byl oficiálně představen v roce 2006 jako model 2007 s tím, že měl nahradit úspěšný model Neon, vyráběný do roku 1994 ve dvou generacích.
To však Caliberu povedla ne zcela bez chybičky...

Na některých trzích byl oproti Neonu výrazně úspěšnější (zejména Evropa) ovšem prodeje v USA byly podstatně horší.

Model Caliber nahradí nový model Dodge, který bude představen v průběhu roku 2012. Ten by měl používat stávající motory R4 2,0 a 2,4 + nově turbomotor 1,4 od Fiatu.
na výběr bude klasický HDM automat nebo manuál, CVT převodovka bude zrušena.

čtvrtek 4. srpna 2011

Prodeje Chrysler Group v Kanadě - 7/2011

Červenec byl Pro Chrysler Canada vůbec nejlepším měsícem v historii (za celých 86 let Chrysler Canada, jak potvrdil CEO Reid Bigland), proti 7/2010 se prodeje zvýšily o 5% a dosáhly 23 385 ks.

Velmi dobře si vedly Charger (913 ks); Journey (3 123 ks) či Wrangler (1 903 ks).

RAM zůstal druhou neprodávanější značkou v Kanadě.

středa 3. srpna 2011

Prodeje Chrysler Group v USA - 7/2011

Model July 2011 July 2010 Change YTD 2011 YTD 2010 Change
200 6,509 0 0% 38,980 0 0%
Sebring 0 3,092 -100% 2,380 24,457 -90%
300 2,415 2,282 6% 16,096 23,159 -30%
PT Cruiser 0 1,235 -100% 1,328 6,152 -78%
Aspen 0 0 0% 0 30 -100%
Town & Country 6,503 8,083 -20% 52,711 69,020 -24%
CHRYSLER BRAND 15,427 14,692 5% 111,495 122,818 -9%
Compass 4,430 1,302 240% 25,191 11,310 123%
Patriot 4,598 4,305 7% 33,751 20,684 63%
Wrangler 14,355 10,043 43% 67,591 56,192 20%
Liberty 5,809 4,893 19% 37,109 27,077 37%
Grand Cherokee 9,499 5,407 76% 63,869 30,869 107%
Commander 0 516 -100% 104 7,105 -99%
JEEP BRAND 38,691 26,466 46% 227,615 153,237 49%
Caliber 3,305 2,904 14% 24,810 26,485 -6%
Avenger 3,626 3,697 -2% 34,099 32,098 6%
Charger 5,344 6,023 -11% 43,185 51,808 -17%
Challenger 3,509 3,695 -5% 23,670 21,361 11%
Viper 14 36 -61% 128 210 -39%
Journey 4,180 4,610 -9% 31,285 30,401 3%
Caravan 6,485 7,755 -16% 63,455 57,678 10%
Nitro 1,826 2,186 -16% 13,984 11,296 24%
Durango 5,364 10 53540% 28,935 46 62802%
DODGE  BRAND 33,653 30,916 9% 263,551 231,383 14%
Dakota 906 1,088 -17% 9,106 7,867 16%
Ram P/U 20,311 20,138 1% 132,209 105,007 26%
Sprinter 0 13 -100% 0 220 -100%
RAM BRAND 21,217 21,239 0% 141,315 113,094 25%
TOTAL DODGE 54,870 52,155 5% 404,866 344,477 18%







TOTAL CHRYSLER GROUP 108,988 93,313 20% 751,958 620,532 21%
         TOTAL CAR 24,722 21,729 25% 191,330 179,578 7%
         TOTAL TRUCK 84,266 71,584 18% 560,628 440,954 27%

středa 27. července 2011

Magnum nakonec bude, včetně verze SRT8

Ač jsme vás před časem informovali, že nový Dodge Magnum nebude, vše je nyní jinak.
Nové Magnum se chystá a to včetně verze SRT8. A pro Evropu se tak zřejmě počítá i s kombíkem Lancia Thema (Chrysler 300C s jinými logy).
Z vedení Chrysler Group LLC se ozývají hlasy, že Magnum bylo kdysi "zaříznuto" jedním z členů vrcholového managementu, který tam ale dnes již nepůsobí a že vůz byl u majitelů a fanoušků značky poměrně oblíben (ačkoliv prodejní čísla tedy příliš závratná nebyla, ale pokud připočteme 300C kombi, je už to lepší).

Každopádně nástupce by se měl tedy objevit a jeho verze SRT8 spolu s připravovaným Viperem podpořit rozvěkt divize SRT, které nyní šeéfuje Ralph Gilles a která zařím čítá jen 4 modely: 300C SRT8, Charger SRT8, Challenger STR8 a GrandCherokee SRT8.

pondělí 4. července 2011

Cool Babe of the Month - Ewa Sonnet

Další kráska, nebot tato rubrika ted trošku absentovala, takže dnes dvojitá dávka. Opět další krásná slečna z Polska.

Cool Babe of the Month - Amanda Hanshaw

Tentokrát kráska z USA

Velká Trojka opět vede - již druhý měsíc za sebou

Problémy japonských automobilek nadále trvají a tak není překvpaením, že červnovým prodejům v USA dominovala opět Velká trojka - GM, Ford a Chrysler.
1) GM - 215 335 ks
2) Ford - 193 415 ks
3) Chrysler - 118 591 ks

Toyota a Honda skončili až za nimi.
Zajímavý je i pohled na tabulku 25ti  nejprodávanějších modelů v USA:


          Make/Model                                        Jun-11
Make/Model             2011CYTD
1 Ford F-Series 49,618 1 Ford F-Series 264,079
2 Chevrolet Silverado 32,579 2 Chevrolet Silverado 182,785
3 Chevrolet Cruze 24,896 3 Toyota Camry 147,469
4 Chevrolet Malibu 23,737 4 Toyota Corolla 136,747
5 Ford Escape 22,274 5 Nissan Altima 131,842
6 Ford Focus 21,385 6 Ford Fusion 131,686
7 Toyota Camry 21,375 7 Honda Civic 127,571
8 Ram Pickup 21,362 8 Honda Accord 127,105
9 Ford Fusion 20,808 9 Chevrolet Cruze 122,972
10 Hyundai Elantra 19,992 10 Chevrolet Malibu 122,783
11 Nissan Altima 19,534 11 Ford Escape 122,607
12 Toyota Corolla 18,872 12 Hyundai Sonata 115,014
13 Hyundai Sonata 18,644 13 Ram Pickup 111,898
14 Chevrolet Equinox 17,954 14 Honda CRV 110,916
15 Honda Civic 17,485 15 Chevrolet Impala 103,644
16 Volkswagen Jetta 17,105 16 Hyundai Elantra 103,301
17 Chevrolet Impala 16,325 17 Ford Focus 98,024
18 Honda Accord 15,712 18 Chevrolet Equinox 95,838
19 Honda CRV 15,493 19 Volkswagen Jetta 91,752
20 GMC Sierra 12,377 20 Toyota RAV4 73,155
21 Kia Soul 11,314 21 GMC Sierra 67,598
22 Jeep Wrangler 11,290 22 Toyota Prius 66,520
23 Dodge Grand Caravan 10,822 23 Ford Explorer 65,823
24 Ford E-Series 10,627 24 Nissan Sentra 65,130
25 Ford Explorer 10,422 25 Ford E-Series 62,545

Prodeje Chrysler Group v USA - 6/2011

Model Jun-11 Jun-10 Change CYTD 2011 CYTD 2010 Change














200 7,219 0 0% 32,471 0 0%
Sebring 0 3,978 -100% 2,380 21,365 -89%
300 2,500 3,304 -24% 13,681 20,877 -34%
PT Cruiser 0 1,016 -100% 1,328 4,917 -73%
Aspen 0 0 0% 0 30 -100%
Town & Country 6,810 9,595 -29% 46,208 60,937 -24%
CHRYSLER BRAND 16,529 17,893 -8% 96,068 108,126 -11%
Compass 4,763 1,259 278% 20,761 10,008 107%
Patriot 5,840 3,299 77% 29,153 16,379 78%
Wrangler 11,290 8,923 27% 53,236 46,149 15%
Liberty 5,252 3,865 36% 31,300 22,184 41%
Grand Cherokee 8,969 2,912 208% 54,370 25,462 114%
Commander 0 473 -100% 104 6,589 -98%
JEEP BRAND 36,114 20,731 74% 188,924 126,771 49%
Caliber 3,929 4,728 -17% 21,505 23,581 -9%
Avenger 5,605 6,400 -12% 30,473 28,401 7%
Charger 7,215 8,508 -15% 37,841 45,785 -17%
Challenger 3,384 3,086 10% 20,161 17,666 14%
Viper 4 61 -93% 114 174 -34%
Journey 4,621 3,964 17% 27,105 25,791 5%
Caravan 10,822 8,658 25% 56,970 49,923 14%
Nitro 1,994 1,591 25% 12,158 9,110 33%
Durango 5,827 0 0% 23,571 36 65375%
DODGE  BRAND 43,401 36,996 17% 229,898 200,467 15%
Dakota 1,185 983 21% 8,200 6,779 21%
Ram P/U 21,362 15,864 35% 111,898 84,869 32%
Sprinter 0 15 -100% 0 207 -100%
RAM BRAND 22,547 16,862 34% 120,098 91,855 31%
TOTAL DODGE 65,948 53,858 22% 349,996 292,322 20%
TOTAL CHRYSLER GROUP LLC 118,591 92,482 29% 639,932 527,219 21%
TOTAL CAR 29,856 30,065 0% 163,570 157,849 4%
TOTAL TRUCK 88,735 62,417 42% 476,362 369,370 29%

pátek 3. června 2011

6ti stupnové převodovky pro RAM, GrandCherokee a Durango, 5ti pro Wrangler

Modelový rok 2012 přinese do pickupů RAM šestistupnové převodovky 65RFE or 66RFE automatic (pro V8 modely), zatímco Durango a Grand Cherokee budou vybaveny novými převodovkami 65RFE automatic pokud budou vybaveny motorem V8.
The 66RFE a 65RFE vycházejí ze základů pětistupnové 545RFE ale sdílejí převodové poměry s 68RFE prodávanou s dieslovými motory cummins.. The 65RFE je určena pro model 1500 zatímco 66RFE je určena pro 2500 s Hemi.
The 300 and Charger V6 budou mít 8st převodovku ZF, jak už jsme uváděli dříve.

2012 Jeep Wrangler dostane spolu s novými motory Pentastar V6 poprvé i pětistupnový automat W5A580.

Květen 2011 - Velká Trojka je zpět! Velký návrat Big Three!

Květen 2011 se zapíše do dějin amerického automobilového průmyslu.
Po dlouhé době zcela ovládla prodeje osobních vozů a light trucků v USA Velká trojka - tedy GM, Ford a Chrysler.

Zatímco GM a Ford se v prodejních statistikách na US trh objevují na prvním resp. druhém místě pravidelně, Chrysler tentokrát zabojoval a s pomocí problémů japonských značek po zemětřesení překonal jak značku Honda, tak i Toyotu a vyšvihl se na 3 místo právě za GM a Ford.
Jedná se tak o perfektní návrat velké trojky zpět na výsluní.

Toyta díky problémům zcela propadal, 3 místo za pickupy Ford řady F a Chevy Silverado, které většinou patří modelu Camry převzal tentokrát Chevrolet Malibu. Chrysler se do TOP 10 nejprodávanějších modelů bez rozdílu značky prosadil pickupy RAM, které oproti pickupům Ford a Chevy zaznamenaly nárůst prodejů (ford a chevy pokles).

Detroit tak znovu ožívá a my doufáme že se nejedná jen o tenhle jeden měsíc! Vzhůru do boje!

Prodeje Chrysler Group v Kanadě - 5/2011

Chrysler Canada prodal v květnu 24,406 ks vozidel což je17% nárůst oproti květnu 2010 - Chrysler je v Kanadě nejrychleji rostoucí prodejce již druhý rok v řadě.
Rekordy zaznamenaly pickupy RAM (nárůst o 23% na 5,428 ks) a Journey (nárůst o 48% na 2,812 ks). Wrangler měl také rekord a to 1,918 ks.
Jeepů Grand Cherokee se prodalo 944ks.

Prodeje Chrysler Group v USA - 5/2011

Model                                                      May
                                                  2011
    May
  2010
   Change   Jan-Apr
2011
Jan-Apr
2010
Change
200 7,098 0 0% 25,252 0 0%
Sebring 53 2,798 -98% 2,380 17,387 -86%
300 2,539 3,507 -28% 11,181 17,573 -36%
PT Cruiser 45 997 -95% 1,328 3,901 -66%
Aspen 0 2 -100% 0 30 -100%
Town & Country 6,629 13,395 -51% 39,398 51,342 -23%
CHRYSLER BRAND 16,364 20,699 -21% 79,539 90,233 -12%
Compass 4,555 2,373 92% 15,998 8,749 83%
Patriot 5,470 3,040 80% 23,313 13,080 78%
Wrangler 10,008 9,634 4% 41,946 37,226 13%
Liberty 6,048 4,105 47% 26,048 18,319 42%
Grand Cherokee 9,484 3,246 192% 45,401 22,550 101%
Commander 8 550 -99% 104 6,116 -98%
JEEP BRAND 35,573 22,948 55% 152,810 106,040 44%
Caliber 4,002 7,481 -47% 17,576 18,853 -7%
Avenger 5,543 6,332 -12% 24,868 22,001 13%
Charger 7,830 9,625 -19% 30,626 37,277 -18%
Challenger 3,418 3,828 -11% 16,777 14,580 15%
Viper 16 26 -38% 110 113 -3%
Journey 3,706 3,781 -2% 22,484 21,827 3%
Caravan 9,427 9,393 0% 46,148 41,265 12%
Nitro 1,900 1,774 7% 10,164 7,519 35%
Durango 4,358 2 217800% 17,744 36 49189%
DODGE  BRAND 40,200 42,242 -5% 186,497 163,471 14%
Dakota 1,350 1,610 -16% 7,015 5,796 21%
Ram P/U 20,117 17,298 16% 90,536 69,005 31%
Sprinter 0 22 -100% 0 192 -100%
RAM BRAND 21,467 18,930 13% 97,551 74,993 30%
TOTAL DODGE 61,667 61,172 1% 284,048 238,464 19%
TOTAL CHRYSLER GROUP 113,604 104,819 9% 519,538 434,737 20%
         TOTAL CAR 30,499 33,597 -5% 131,911 127,784 3%
         TOTAL TRUCK 83,105 71,222 17% 387,627 306,953 26%