úterý 4. prosince 2012

Prodeje Chrysler Group v USA - 11/2012

Model Nov 2012 Nov 2011 Change YTD 2012 YTD 2011 Change
Chrysler 200 7,371 8,065 -9% 116,396 77,820 50%
Sebring 0 0   0 2,380 -100%
Chrysler 300 4,759 4,066 17% 63,572 31,143 104%
PT Cruiser 0 0   0 1,328 -100%
Town & Country 6,636 6,446 3% 102,486 84,701 21%
CHRYSLER BRAND 18,766 18,577 1% 282,454 197,372 43%
Compass 2,715 4,262 -36% 37,104 43,454 -15%
Patriot 4,174 4,013 4% 57,444 50,247 14%
Wrangler 10,337 9,225 12% 130,124 111,045 17%
Liberty 4,202 5,201 -19% 71,975 60,523 19%
Grand Cherokee 13,619 13,545 1% 137,613 110,398 25%
Commander 0 0   0 105 -100%
JEEP BRAND 35,047 36,246 -3% 434,260 375,772 16%
Caliber 32 1,202 -97% 10,145 33,632 -70%
Dart 4,489 0 New 19,198 0 New
Avenger 7,132 5,643 26% 89,508 57,807 55%
Charger 6,316 5,099 24% 74,725 62,878 19%
Challenger 2,868 2,996 -4% 39,177 36,250 8%
Viper 0 5 -100% 20 161 -88%
Journey 6,569 3,711 77% 71,875 50,445 42%
Caravan 8,578 6,053 42% 127,308 98,983 29%
Nitro 0 1,661 -100% 3,269 22,445 -85%
Durango 4,091 3,947 4% 37,373 46,891 -20%
DODGE BRAND 40,075 30,317 32% 472,598 409,492 15%
Dakota 0 449 -100% 490 11,748 -96%
Ram P/U 24,337 19,739 23% 263,152 218,749 20%
Cargo Van 737 226 226% 6,401 518 New
RAM BRAND 25,074 20,414 23% 270,043 231,015 17%







TOTAL 118,962 105,554 13% 1,499,420 1,231,095 22%
TOTAL CAR 32,967 27,076 27% 452,806 319,518 42%
TOTAL TRUCK 85,995 78,478 10% 1,046,614 911,580 15%

středa 10. října 2012

Nejprodávanější vozy v USA 1-9/2012

Kategorie:


Sportovní vozy (kupé a kabrio):
americké modely
48) Chevrolet Camaro  - 68 968 ks
52) Ford Mustang -  66 821 ks
87) Dodge Challenger - 33 623 ks
159) Chevrolet Corvette - 10 570 ks
270) Dodge Viper - 20 ks

japonské modely
244) Mitsubishi Eclipse - 1 099 ks
246) Nissan GT-R - 968 ks
268) Lexus LFA - 33 ks


německé modely
187) Porsche 911 - 6 654 ks
204) BMW 6 - 54 82 ks
208) VW EOS - 5 198 ks
225) Mercedes SLK - 3 288 ks
226) Mercedes SL - 3249 ks
237) BMW Z4 - 1 952 ks
238) Audi TT - 1 686 ks
250) Mercedes SLS AMG - 706 ks
251) Audi R8 - 654 ks
260) Porsche Cayman - 444 ks


britské modely
243) Jaguar XK - 1 233 ks

středa 3. října 2012

Prodeje chrysler Group v USA - 9/2012

ModelSept 12Sept 11ChangeYTD 2012YTD 2011Change
2009,8818,70913%100,26758,55071%
Sebring00 02,380-100%
3004,7624,4457%53,63023,376129%
PT Cruiser00 01,328-100%
Town & Country10,20710,405-2%87,56971,91722%
CHRYSLER BRAND24,85023,5595%241,466157,55153%
Compass3,5354,422-20%31,90334,013-6%
Patriot5,4283,81242%49,06142,65315%
Wrangler12,09711,3886%108,47791,92818%
Liberty5,6465,3635%63,67449,32529%
Grand Cherokee12,53910,58019%112,07585,76931%
Commander00 0105-100%
JEEP39,24535,56510%365,190303,79320%
Caliber1872,552-93%10,02130,590-67%
Dart5,2350New9,2540New
Avenger8,7164,61089%74,73945,02866%
Charger5,8636,794-14%63,48554,15317%
Challenger3,2303,330-3%33,62330,16011%
Viper06-100%20144-86%
Journey7,6275,40241%59,35141,70642%
Caravan13,48810,20332%108,12785,83026%
Nitro242,255-99%3,24018,753-83%
Durango2,9864,923-39%30,05239,080-23%
DODGE47,35640,07518%391,912345,44413%
Dakota8708-99%48810,657-95%
Ram P/U25,97324,5226%213,593177,97320%
Cargo Van433134New5,279135New
RAM26,41425,3644%219,360188,76516%







GRAND TOTAL137,865127,33612%1,250,6701,009,41424%
TOTAL CAR37,87433,21924%377,781258,24246%
TOTAL TRUCK99,99194,1176%872,889751,17216%

středa 5. září 2012

Cool babe of the mont - ukrajinská kráska

Jedna neznámá ukrajinská kráska a jeden nabušený Dodge. Co víc si přát, že :o)


Prodeje Chrysler Canada a Mexiko - 8/2012

Chrysler Kanada prodal v srpnu 20 569 ks vozidel, to představuje 9% nárůst prodejů oproti lonskému srpnu.
Chrysleru 200 se prodalo 1052 ks; Dodge Journey 2404 ks; Dodge Caravan 5490 ks, Wrangkleru 1951 ks a pickupů RAM 5464 ks.

Chrysler Mexiko prodal 8 623 ks vozidel, největší nárůst zaznamenaly minivany,suv a pickupy.

Prodeje Chrysler Group v USA - 8/2012

U.S. SalesAug 2012Aug 2011ChangeYTD 2012YTD 2011Change
Chrysler 20011,99710,86110.5%90,38649,84181.3%
Sebring (Disc.)00Disc.02,380-100.0%
Chrysler 3004,6682,83564.7%48,86818,931158.1%
PT Cruiser (Disc.)00Disc.01,328-100.0%
Town & Country11,4058,80129.6%77,36261,51225.8%
CHRYSLER BRAND36,37028,70926.7%273,748156,16875.3%
Compass3,7564,400-14.6%28,36829,591-4.1%
Patriot5,0565,090-0.7%43,63338,84112.3%
Wrangler13,29312,9492.7%96,38080,54019.7%
Liberty7,8866,85315.1%58,02843,96232.0%
Grand Cherokee12,84811,32013.5%99,53675,18932.4%
Commander (Disc.)01Disc.0105-100.0%
JEEP 42,83940,6135.5%325,945268,22821.5%
Caliber (Disc.)3323,228-89.7%9,83428,038-64.9%
Dart3,0450New4,0190New
Avenger7,9736,31926.2%66,02340,41863.4%
Charger5,4194,17429.8%57,62247,35921.7%
Challenger3,3113,1604.8%30,39326,83013.3%
Viper010Disc.20138-85.5%
Journey7,9225,01957.8%51,72436,30442.5%
Caravan16,42812,17235.0%94,63975,62725.1%
Nitro (Disc.)342,514-98.6%3,21616,498-80.5%
Durango2,8845,222-44.8%27,06634,157-20.8%
DODGE  47,34841,81813.2%344,556305,36912.8%
Dakota (Disc.)2843-99.8%4809,949-95.2%
Ram pickup25,21521,24218.7%187,620153,45122.3%
Cargo Van8481New4,8461New
RAM 26,06522,08618.0%192,946163,40118.1%







TOTAL 144,322130,12014.1%1,108,629882,07825.7%
TOTAL CAR36,74533,69321.4%335,731225,02349.2%
TOTAL TRUCK107,57796,42711.6%772,898657,05517.6%

čtvrtek 2. srpna 2012

Chrysler Group prodlužuje interval výměny motorového oleje

Stejně jako u koncernu GM, přistoupil i Chrysler u většiny svých vozů pro modelový rok 2013 k prodlouženému intervalu výměny motorového oleje na 10 000 mil (16 000 km) Netýká se ovšem vozů SRT a dieslů.

Pro zakázníky tím plyne značná úspora, nové moderní motory Pentastar s použitím kvalitních olejů by měly delší výměnné intervaly zvládat bez větších problémů.

Součástí řady vozů se stává i "automatic oli change indicator", který na plubní desce uakzuje potřebu výměny oleje popříadě odhad, v jakém stavu se olej nachází a kolik mu ještě zbývá procent životnosti.

Chrysler Canada a Mexiko - prodeje za 7/2012

Chrysler Canada  nejsilnější červenec v celé historii zančky, s 3% nárůstem proti červenci 2011, celkově prodal 24,162 ks vozidel.  Tradičně bodovaly modely RAM pickups (6,515 ks), Caravan (5,222 ks) a Journey (3,148 ks). Chrysler 200 zaznamenal 141% nárůst na 1,323 ks.
Wranglerů se prodalo 2 205 ks.

Chrysler de Mexico prodal za červenec  8,353 ks s 15% nárůstem oproti červenci 2011 a pokračuje tak již třetím měsícem v nárůstu prodejů. Značka Chrysler zaznamenala prodej  449 ks vozidel , Town and country měl nárůst 37% a 300 nárůst 57%.
Jeep 
měl nárůst 56% a prodal celkem  599 ks .
Dodge je nejúspěšnější značkou s 3,533 prodanými kusy (nárůst 14%), většina z nich sou však rebrandovnaé Hyundaye. Prodej pickupů RAM vzrostl o 21%.

Prodeje Chrysler Group v USA - 7/2012

Chrysler Group LLC U.S. Sales Summary Thru July 2012
Model Jul-12 Jul-11 Change YTD 2012 YTD 2011 Change
Chrysler 200 9,287 6,509 42.7% 78,389 38,980 101.1%
Sebring (Disc.) 0 0 -100.0% 0 2,380 -100.0%
Chrysler 300 3,399 2,415 40.7% 44,200 16,096 174.6%
PT Cruiser 0 0 -100.0% 0 1,328 -100.0%
Town & Country 8,106 6,503 24.7% 65,957 52,711 25.1%
CHRYSLER BRAND 20,792 15,427 34.8% 188,546 111,495 69.1%
Compass 4,099 4,430 -7.5% 24,612 25,191 -2.3%
Patriot 5,870 4,598 27.7% 38,577 33,751 14.3%
Wrangler 12,216 14,355 -14.9% 83,087 67,591 22.9%
Liberty 7,803 5,809 34.3% 50,142 37,109 35.1%
Grand Cherokee 11,571 9,499 21.8% 86,688 63,869 35.7%
Commander 0 0 -100.0% 0 104 -100.0%
JEEP BRAND 41,559 38,691 7.4% 283,106 227,615 24.4%
Caliber (Disc.) 520 3,305 -84.3% 9,502 24,810 -61.7%
Dart 772 0 New 974 0 New
Avenger 5,188 3,626 43.1% 58,050 34,099 70.2%
Charger 6,440 5,344 20.5% 52,203 43,185 20.9%
Challenger 3,631 3,509 3.5% 27,082 23,670 14.4%
Viper (Disc.) 0 14 -100.0% 20 128 -84.4%
Journey 7,051 4,180 68.7% 43,802 31,285 40.0%
Caravan 9,247 6,485 42.6% 78,211 63,455 23.3%
Nitro (Disc.) 45 1,826 -97.5% 3,182 13,984 -77.2%
Durango 2,736 5,364 -49.0% 24,182 28,935 -16.4%
DODGE BRAND 35,630 33,653 5.9% 297,208 263,551 12.8%
Dakota (Disc.) 19 906 -97.9% 478 9,106 -94.8%
Ram P/U 23,824 20,311 17.3% 162,405 132,209 22.8%
Cargo Van 555 0 New 3,998 0 New
RAM BRAND 24,398 21,217 15.0% 166,881 141,315 18.1%







TOTAL CHRYSLER GROUP LLC 122,379 112,026 12.6% 960,157 751,958 27.7%
TOTAL CAR 29,237 27,760 18.7% 294,836 191,330 54.1%
TOTAL TRUCK 93,142 84,266 10.5% 665,321 560628 18.7%

úterý 10. července 2012

Prodeje Chrysler Group v Mexiku - 6/2012

Chrysler de Mexico oznámil 15% nárůst prodejů ve srovnání s červnem 2011, celkový prodej vozů činil 8 515 ks. Samotná značka Chrysler prodala 361 ks.
 Jeep prodal 1899 aut, Compass měl nárůst 44% (na 5729 vozů), Wrangler 37% nárůst.  Dodge prodalo 3401 ks

Chrysler de Mexicoprodal celkově  8 515 vozů za červen 2012 ,ale včetně několika modelů Hyundai prodávaných pod svojí značko (Dodge).

Prodeje Chrysler Group v USA - 6/2012

June Vol %
Year to Date Vol %
U.S. Sales of: 2012 2011 Change
2012 2011 Change
200 10,871 7,219 51% 69,102 32,471 113%
Sebring 0 0
0 2,380 -100%
300 6,971 2,500 179% 40,801 13,681 198%
PT Cruiser 0 0
0 1,328 -100%
Town & Country 9,021 6,810 32% 57,851 46,208 25%
CHRYSLER 26,863
16,529
63%
167,754
96,068
75%
Compass 4,070 4,763 -15% 20,513 20,761 -1%
Patriot 5,590 5,840 -4% 32,707 29,153 12%
Wrangler 14,461 11,290 28% 70,871 53,236 33%
Liberty 7,892 5,252 50% 42,339 31,300 35%
Grand Cherokee 12,506 8,969 39% 75,117 54,370 38%
Commander 0 0
0 104 -100%
JEEP 44,519
36,114
23%
241,547
188,924
28%
Caliber 995 3,929 -75% 8,982 21,505 -58%
Dart 202 0 New 202 0 New
Avenger 9,404 5,605 68% 52,862 30,473 73%
Charger 8,532 7,215 18% 45,763 37,841 21%
Challenger 4,009 3,384 18% 23,451 20,161 16%
Viper 0 4 -100% 20 114 -82%
Journey 6,896 4,621 49% 36,751 27,105 36%
Caravan 10,901 10,822 1% 68,964 56,970 21%
Nitro 81 1,994 -96% 3,137 12,158 -74%
Durango 3,295 5,827 -43% 21,446 23,571 -9%
DODGE 44,315
43,401
2%
261,578
229,898
14%
Dakota 18 1,185 -98% 459 8,200 -94%
Ram P/U 23,951 21,362 12% 138,581 111,898 24%
Cargo Van 1,141 0 New 3,443 0 New
RAM 25,110
22,547
11%
142,483
120,098
19%














GRAND TOTAL 140,807
120,394
20%
834,068
639,932
30%







TOTAL CAR 40,984 31,659 41% 261,889 163,570 60%
TOTAL TRUCK 99,823 88,735 12% 572,179 476,362 20%

čtvrtek 7. června 2012

Prodeje Chrysler Group v Mexiku - 5/2012

Chrysler de Mexico oznámil 24% nárůst prodejů ve srovnání s květnem 2011, samotná značka Chrysler měla nárůst 13%.
Jeep Compass měl nárůst 69% (na 577 vozů), Chrysler Town & Country  65%, a Dodge Journey  6%. Dodge Challenger měl obří nárůst162%, ale toho se vždy prodá jen pár ks.


Chrysler de Mexicoprodal celkově  8,240 vozů v květnu 2012 ,ale včetně několika modelů Hyundai prodávaných pod svojí značkou.

pátek 1. června 2012

Prodeje Chrysler Group v USA - 5/2012

Chrysler Group Sales Summary Thru May 2012
Model May-12 May-11 Change YTD 2012 YTD 2011 Change














200 13,250 7,098 86.7% 58,231 25,252 130.6%
Sebring 0 53 -100.0% 0 2,380 -100.0%
300 6,101 2,539 140.3% 33,830 11,181 202.6%
PT Cruiser 0 45 -100.0% 0 1,328 -100.0%
Town & Country 10,323 6,629 55.7% 48,830 39,398 23.9%
CHRYSLER BRAND 29,674 16,364 81.3% 140,891 79,539 77.1%
Compass 3,720 4,555 -18.3% 16,443 15,998 2.8%
Patriot 5,891 5,470 7.7% 27,117 23,313 16.3%
Wrangler 14,454 10,008 44.4% 56,410 41,946 34.5%
Liberty 6,859 6,048 13.4% 34,447 26,048 32.2%
Grand Cherokee 13,274 9,484 40.0% 62,611 45,401 37.9%
Commander 0 8 -100.0% 0 104 -100.0%
JEEP BRAND 44,198 35,573 24.2% 197,028 152,810 28.9%
Caliber 1,341 4,002 -66.5% 7,987 17,576 -54.6%
Avenger 10,682 5,543 92.7% 43,458 24,868 74.8%
Charger 6,735 7,830 -14.0% 37,231 30,626 21.6%
Challenger 4,816 3,418 40.9% 19,442 16,777 15.9%
Viper 0 16 -100.0% 20 110 -81.8%
Journey 5,789 3,706 56.2% 29,855 22,484 32.8%
Caravan 12,418 9,427 31.7% 58,063 46,148 25.8%
Nitro 164 1,900 -91.4% 3,056 10,164 -69.9%
Durango 3,848 4,358 -11.7% 18,151 17,744 2.3%
DODGE BRAND 45,793 40,200 13.9% 217,263 186,497 16.5%
Dakota 26 1,350 -98.1% 441 7,015 -93.7%
Ram P/U 26,040 20,117 29.4% 114,630 90,536 26.6%
Cargo Van 307 0 N/A 2,302 0 N/A
RAM BRAND 26,373 21,467 22.9% 117,373 97,551 20.3%
TOTAL CHRYSLER GROUP LLC 146,038 115,363 29,8% 672,555 519,538 32.7%
TOTAL CAR 42,925 32,258 45.0% 200,199 131,911 64.4%
TOTAL TRUCK 103,113 83,105 24.1% 472,356 387,627 21.9%

pondělí 7. května 2012

České mýty

Už jste slyšely zaručená moudra o koncernu Chrysler? Pojdme se na ně podívat a zároveň zjistit realitu

Mýtus č. 1: Mercedes zachraňoval Chrysler který na tom byl hrozně špatně a sotva se držel na nohou
Realita: v roce 1997 prodal Chrysler Corporation  2,89 milionu vozů, což byl druhý neúspěšnější rok v historii koncernu do té doby, obrat činil 61,1 miliardy USD, z toho čistý zisk 4,7 miliardy.
Opravdu si myslíte že by Mercedes šel do fůze s někým ve ztrátě?

Mýtus č. 2 : Mercedes zjistil že to s Chryslerem nepůjde protože je tam vše špatně
Relita: Mercedes za dob svého působení v Chrysleru šetřil kde mohl, tam kde kdysi kontrolovali kvalitu 3 lidi nechal jednoho, osekal náklady na vývoj a dával do vozů naprosto tragické plastové interiéry kdy se naivně domníval že to z zákazníci zkousnou. Protože sanační plán Dr. Zetsche jaksi nevyšel a naopak koncern který byl v zisku postupem času přivedl do ztrátu, rozhodli se u MB opustit potápějící se parník.....zbabělé řešení za které ale nese odpovědnost pouze Mercedes

Mýtus č. 3 : Chrysler zbankrotoval protože to byl šrot
Realita: o ochranu před věřiteli (což není bankrot) požádal Cerberus proto, že mu došly peníze na vývoj a proto že neměl dostatek finančních prostředků na další provoz, vinou krize na trhu osobních a leh. užitkových vozů, které v USA v té době postihla všechny výrobce a prodejce. Cerberus měl navíc těsně před dokončením nové modely Jeep GrandCherokee, Dodge Charger a Chrysler 300, nové motory Pentastar V6 a HEMI 6,4 L a řadu faceliftů, toto vše stálé nemalé finanční prostředky které bylo nutno předtím investovat.

TOP 30 neprodávanějších modelů v USA - 4/2012


Pos Model Apr /11 Mar 2012 /11 Pos 2011
1 Ford F-Series 47,453 4% 1 191,280 11% 1 1
2 Toyota Camry 36,820 21% 2 142,225 33% 2 3
3 Honda Accord 35,385 26% 12 96,517 2% 7 9
4 Chevrolet Silverado 30,749 5% 4 126,387 4% 3 2
5 Toyota Prius 25,168 102% 6 86,027 56% 10 21
6 Toyota Corolla 24,804 2% 9 93,232 -8% 8 8
7 Honda Civic 24,423 -9% 10 101,592 11% 5 12
8 Honda CR-V 23,627 9% 5 98,214 24% 6 13
9 Chevrolet Malibu 21,906 -11% 13 80,456 9% 13 14
10 Ford Fusion 21,610 2% 7 85,559 -1% 11 6
11 Dodge Ram P/U 21,126 19% 11 88,590 26% 9 7
12 Hyundai Sonata 20,521 -6% 14 75,716 3% 14 11
13 Ford Focus 19,425 12% 8 85,468 57% 12 18
14 Chevrolet Equinox 18,282 7% 17 69,859 16% 17 15
15 Chevrolet Cruze 18,205 -28% 16 75,288 0% 16 10
16 Ford Escape 16,986 -20% 15 75,590 -2% 15 5
17 Hyundai Elantra 16,836 -24% 18 61,237 -3% 19 16
18 Nissan Altima 16,239 -6% 3 112,599 30% 4 4
19 VW Jetta 15,658 -8% 24 54,424 -6% 21 17
20 Toyota RAV4 15,196 -2% 20 55,061 -1% 20 23
21 Chevrolet Impala 14,965 -29% 19 65,342 -7% 18 19
22 Ford Explorer 14,076 12% 33 47,694 13% 24 22
23 Chrysler 200 13,343 61% 25 44,981 120% 29 45
24 GMC Sierra 12,598 20% 29 47,270 6% 25 20
25 Jeep Wrangler 12,184 35% 34 41,956 31% 32 27
26 Jeep Grand Cherokee 11,834 21% 26 49,337 37% 23 25
27 Dodge Caravan 11,183 27% 30 45,645 24% 27 33
28 Dodge Avenger 11,147 47% 47 32,776 70% 44 62
29 Kia Optima 11,021 69% 23 46,401 110% 26 46
30 Toyota Tacoma 10,901 4% 35 43,020 21% 30 34


 

čtvrtek 3. května 2012

Dvoutýdenní letní dovolená bude jen někde

Chrysler včera oznámil, že tradiční dvoutýdenní pauza ve výrobě budou mít pouze továrny Brampton, Kanada (300, Charger, Challenger); Warren, Michigan (Ram); Windsor, Canada (minivans); and Toledo North, Ohio (Liberty).

Jednotýdenní pauzu budou mít ve Sterling Heights, Michigan (Avenger, 200) a v Saltillu, Mexiko (RAM).

Ostatní továrny budou pokračovat ve výrobě bez přestávky. Týká se to továren Jefferson North, Detroit (Grand Cherokee, Durango); Belvidere, Illinois (Dart, Compass, Patriot); Toluca, Mexico (500, Journey); a Toledo Supplier Park, Ohio (Wrangler).

Prodeje Chrysler Group v Mexiku - 4/2012

Chrysler Mexico prodal v dubnu 6 754 ks vozidel, ovšem nebylo zveřejněno zda se jedná o nárůst či pokles oproti 4/2011 a případné vyjádření v %.

Chrysler prodal 293 ks vozidel, z čehož 196 ks byly minivany Town and country.

576 ks prodal Jeep Patriot. Zbytek byly prvážně vozidla RAM a Dodge.

středa 2. května 2012

Cool babe of the Month - Amber Priddy

Další nová končenka pro měsíc Květen....Máj :o))




Prodeje Chrysler Group v USA - 4/2012

Chrysler U.S. Sales
Model April
2012
April
2011
Change Jan-Apr
2012
Jan-Apr
2011
Change







200 13,343 8,274 61.3% 44,981 18,154 147.8%
Sebring 0 0 Disc. 0 2,327 Disc.
300 7,763 3,263 137.9% 27,729 8,642 220.9%
PT Cruiser 0 0 Disc. 0 1,283 Disc.
Town & Country 10,773 8,842 21.8% 38,507 32,769 17.5%
CHRYSLER BRAND 31,879 20,379 56.4% 111,217 63,175 76.0%
Compass 3,616 4,050 -10.7% 12,723 11,443 11.2%
Patriot 5,261 4,636 13.5% 21,226 17,843 19.0%
Wrangler 12,184 9,051 34.6% 41,956 31,938 31.4%
Liberty 5,789 4,845 19.5% 27,588 20,000 37.9%
Grand Cherokee 11,834 9,802 20.7% 49,337 35,917 37.4%
Commander 0 0 Disc. 0 96 Disc.
JEEP BRAND 38,684 32,384 19.5% 152,830 117,237 30.4%
Caliber 1,408 3,967 -64.5% 6,646 13,574 -51.0%
Avenger 11,147 7,577 47.1% 32,776 19,325 69.6%
Charger 7,991 8,485 -5.8% 30,496 22,796 33.8%
Challenger 4,102 3,617 13.4% 14,626 13,359 9.5%
Viper 0 10 -100.0% 20 94 -78.7%
Journey 5,933 4,598 29.0% 24,066 18,778 28.2%
Caravan 11,183 8,793 27.2% 45,645 36,721 24.3%
Nitro 227 2,209 -89.7% 2,892 8,264 -65.0%
Durango 3,257 5,064 -35.7% 14,303 13,386 6.9%
DODGE  BRAND 45,248 44,320 2.1% 171,470 146,297 17.2%
Dakota 39 1,580 -97.5% 415 5,665 -92.7%
Ram P/U 21,126 17,680 19.5% 88,590 70,419 25.8%
Cargo Van 340 0 New 1,995 0 New
RAM BRAND 21,505 19,260 11.7% 91,000 76,084 19.6%
Cars 45,754 32,075 37.5% 157,304 98,271 70.0%
Trucks 91,562 81,150 12.8% 369,243 304,522 21.3%
TOTAL USA SALES 137, 316 117,225 19,9% 526,547 402,793 33.1%

úterý 24. dubna 2012

Změny pro léto - konec 3,7 V6 + nový Pentastar 3,2

V měsíci srpnu by měl sjet z linky poslední motor 3,7, který nahradí 3,6 V6 Pentastar. Ve stejném období ale pro rok 2013 je naplánováno ukončení produkce motoru 4,7 V8, nebot motor 5,7 V8 má lepší výkonové parametry, ovšem díky MDS prakticky stejnou spotřebu. Je však možné že ukončení výroby motoru 4,7 V8 přijde i dříve.

Naopak Chrysler už pilně testuje a vyrábí ověřovací sérii motoru 3,2 V6. Ten patří do rodiny Pentastar a bude vybaven systémem START/STOP. Na motoru je navíc oproti současnému 3,6 V6 několik dílčích změn které mají výrazně přispět k nižší spotřebě.

Pro rok 2014 jsou plánovány turbo verze, jak základní turbo, tak i biturbo. Obě varianty mají mít objem 3,0 litru. Základní verze má mít výkon 370 HP a twin turbo 420 HP. S vývojem má pomoci Maserati/Ferrari, přičemž Maserati má být i odběratelem těchto motorů.

Plány na verzi 3,3 V6 byly zřejmě definitivně zrušeny, nebot spotřeba by byla téměř shodná se současným 3,6 V6. Stejně tak se odkládá zavedení použití přímého vstřiku na období 2014-2016.

čtvrtek 19. dubna 2012

Americká prvenství aneb kde hrála Evropa druhé housle

Tímto článkem se Vám pokusíme připomenout slavná prvenství a inovativnost amerických automobilek. Byly to právě americké zančky, které zavedly do sériové výroby řadu vychytávek, vynálezů a vylepšení. Pojdme se na ně v tomto článku podívat blíže:


1) Synchronizovaná převodovka
Cadillac zavedl jako první na světě synchronizovanou převodovku „Synchro–Mesh Silent–Shift“ už v roce 1928. Po něm toto převzali všichni další a převodovky bez synchronů začaly pomaličku mizet.

2) Automatická převodovka - fenomén století

S prvním prototypem přišli v roce 1904 bratři Sturtevanovci. Jejich vynález měl však řadu nedostatků a do výroby se nedostal. První automatickou převodovkou v sériové výrobě se v roce 1937 stala Automatic Safety Transmission od automobilky Oldsmobile.
V následujících letech prošel systém automatické převodovky více vývojovými stupni. V roce 1948 přišel Buick se systémem hydrodynamického měniče. Tento rok je považován za rok vzniku moderní automatické převodovky.

3) Klimatizace - konec přehřátých interiérů

v roce 1939 začala značka Packard montovat do svých vozů první klimatizace. Byla to výbava na přání za příplatek 274 USD. Systém byl příliš složitý, zabral polovinu kufru a navíc nebyl příliš účinný.
První opravu funkční klimatizace v sériové voze tak byla až v roce 1953 chryslerova Airtemp ve voze Chrysler Imperial. Chrysler tak dokázal porazit konkurenci z GM a Fordu.

4) Natáčecí světlomet a kotoučové brzdy na obou nápravách a bezpečnostní pásy
Toto všechno v roce 1948? Ne skutečně jsme se nezbláznili, toto všechno měl Tucker 1948 (Torpedo). Byl vyroben pouze v počtu 50 ks, díky antikampaním velké trojky, problémům s financováním a dlouhému uvedení na trh, vinou přílišné složitosti těchto technických fines, které za použití dostupných technologií bylo obtížné uvést do sériové výroby. Nicméně Tuckerovi se to podařilo. Tucker navíc chtěl použít i bezpečnostní pásy, jeho snaha ztroskotala, snad proto, že pásu chyběl k dokonalosti třetí úchytný bod. Ten si o deset let později nechalo patentovat Volvo, které se dodnes cítí být v této oblasti průkopníkem.

5) Tempomat
V roce 1945 vynálezce a inženýr Ralph Teetor přichází se systémem který je názýván moderním tempomatem. Prvním vozem s Teetorovým systéme byl 1958 Imperial. Ten tento systém nazval Auto-Pilot.

6) zlatá 50.léta - přichází elektrická výbava

Cadillac Eldorado Brougham - koncept z roku 1995 zaujal zákazníky natolik, že se začal v roce 1957 vyrábět - vybavený vzduchovým pérováním, klimatizací, automatickým nastavením zvolené polohy sedadla řidiče (sedadlo s pamětí) a jeho natáčením k usnadnění nastupování, samočinným otevíráním víka zavazadlového prostoru a  čtyřmi dveřmi bez středových sloupků, dále pak rádia s dvěma reproduktory a automatickým vyhledáváním stanic, el. anténou, automatickým el. centrálním zamykání dveří, el. ovl. okny a el. hodinami a tempomatem.Jeden systém se stal pro Cadillac typickým — byla to nohou (pedálem) aplikovaná parkovací brzda, která se při zařazení rychlosti automaticky vypínala.
DeSoto zase překvapilo svým STW, které mělo elektricky ovládané sklo pátých dveří. V 50 letech!!!

    7) Turbo - těžké začátky
    První turbem přeplňovaný motor v osobním autě v Oldsmobile Jetfire z roku 1961 vyžadoval od majitele auta pravidelné doplňování nádržky se směsí vody a metanolu, která byla vstřikována do sání. Protože na to ale málokterý vlastník jetfiru důsledně dbal, měly motory osazené turbem firmy Garrett časté problémy. Ty nakonec přiměly Oldsmobile, aby po dvou letech s turbem definitivně skoncoval.
    Nicméně Oldsmobile Jetfire a Chevrolet Corvair byly prvními vozy s turbomotorem v sériové výrobě.

    8) První airbag - GM leaderem inovací

    V roce 1974 se objevily první airbagy ve vozech značek Cadillac a Oldsmobile.

    9) Katalyzátor - opět prvenství pro GM

    První katalyzátory byly montovány do vozů Cadillac již roku 1975. První sériový vůz vybavený částečným katalyzátorem se stal Cadillac Seville. Tento katalyzátor do určité míry snižoval obsah škodlivin ve výfukových plynech, ale první skutečný katalyzátor byl vynalezen týmem engelhardských vědců pod vedením Johna J. Mooneye a Carla D. Keitha v roce 1979. O rok později byl vylepšen a vznikl tzv. třícestný katalyzátor.

    10) Palubní počítač - předběhl svou dobu

    První palubní počítač v Cadillacu Seville v roce 1978, který uměl spočítat průměrnou spotřebu i dojezd auta do vyprázdnění nádrže sice nefungoval vždy spolehlivě, ale ve své době to bylo něco unikátního a za použití tehdejších technologií i neuvěřitelného. Příplatek 920 USD byl však pro zákazníky příliš velký a tak si jej pořídilo jen několik nadšenců.

    11) Vypínání válců - neposlušná elektrika
    První značkou, která použila u svých motorů systém vypínání válců byl v roce 1981 Cadilac. Jeho motor L62 (V8-6-4) při požadavku na maximální výkon pracoval na všech 8 válců, při mírné jízdě využíval již jen 6 válců a při ustálené rychlosti jen 4 válce. Díky tomuto systému se povedlo významně snížit spotřebu paliva.Bohužel tehdejší elektronika ještě nebyla na takové úrovni a tak systém často nefungoval, budto se válce nevypínaly anebo zůstaly zaseklé na 6ti či 4 válcích.

    12) Systém nočního vidění
    Cadillac u modelu DeVille nabízel v roce 2000 jako příplatkovou výbavu „night vision” — systém nočního vidění, jaký je znám z vojenského prostředí. Díky infračevené kameře umístěné za mřižkou chladiče dokáže do vzdálenosti 720 metrů odhalit jakýkoliv zdroj tepla a jeho obraz přenést projekcí na sklo před řidiče. Systém tak s dostatečným předstihem dokáže odhalit například lesní zvěř, cyklistu, nebo chodce

    středa 18. dubna 2012

    Chrysler 300 a Dodge DART v TOP 10 Ward best inteior

    Dva zástupci Chrysler Group LLC se dostali do prestižní aktery Wards TOP 10 interior. Tedy 10 nejlepších interirů vozů prodávaných v USA.
    Chrysler zabodoval modelem 300 Luxury Series zatímco Dodge zabodoval modelem Dart, jehož prodeje začínají v USA příští měsíc.

    Oba dva modely tak pronikly do TOP 10 a porazily dalších 40 konkurentů.

    Slavnostní předání cen se bude konat 17tého května 2012 ve WardsAuto Interiors Conference v Dearbornu, stát Michigan.

    čtvrtek 5. dubna 2012

    2013 RAM 1500 - oficiální představení

    Pikapy RAM 1500 v modelovém roce 2013 přináší řadu změn. Na první pohled zaujme nový grille, ale nejvýraznější změny nalezneme pod kapotou. Zastaralý motor 3,7 V6 byl nahrazen současným Pentastarem 3,6 V6 o výkonu 305 HP (stejný výkon jako v kupé Challenger).

    Ve verzích s motorem 3,6 V6 a 5,7 V8 HEMI (395 HP) se navíc objeví i nová 8mi stupnová převodovka ZF - pod názvem TorqueFlite8 - evokující název starých 3stupnových automatů od Chryslera, díky která klesne spotřeba o 20% (v porovnání s pětistupnovou). Ovládaní převodovky bude otočným kolečkem - hmm skoro jako v Jaguaru :o)

    Další úpravy se budou týkat podvozku, snížení hluku a zlepšení aerodynamiky - jako vůbec první pickup na světě navíc dostane masku chladiče s pohyblivými lamelami, které mohou v zájmu zlepšení aerodynamiky uzavřít přístup vzduchu do motorového prostoru;  na přání bude montován i systém START and STOP (V6), který ušetří další palivo, podvozek dostane na přání vzduchové odpružení -  z Jeepu Grand Cherokee. Pět režimů se světlou výškou v rozmezí 10 cm bude možné ovládat na palubní desce nebo dálkovým ovladačem na klíči. Další z modifikací pro nový model je přechod na elektrický posilovač řízení.

    Modernizovaný Ram 1500 je navíc výrazně odlehčen. Použití vysokopevnostní oceli na výrobu žebřinového rámu ubralo 13 kg, hliníková kapota motoru je o 12 kg lehčí. Podlaha nákladového prostoru je odlehčena o 3 kg a nový přední nárazník váží o 2 kg méně. Se vzduchovým podvozkem navíc přichází odlehčená hliníková ramena přední nápravy.


    Pickupy dostaly nový 8,4" dotykový displej pro navigaci a ovládání rádia, 7" TFT displej mezi přistroji pro ovládání funkcí palubního počítače atd. + novou generaci systému UConnect a úpravy se dotkly i klimatizace a topení atd. Bezklíčový vstup a startování tlačítkem budou na přání, stejně jako deštový senzor a SmartBeam přední světla. Ty mají nově intergrovány i LED pro denní svícení.

    Pickupy RAM tak dělají další krok ke snižování nákladů na provoz zejména úsporou pohonných hmot.

    Viper GTS - návrat do Le Mans

    Tedy prozatím do American le Mans Serie (ALMS). Nasazeny budou da vozy Viper GTR-S ve spolupráci s partnerem Riley Technologies, z  Mooresville, N.C.
    Podepsáni byli tito tři jezdci: Kuno Wittmer z Montreal; Dominik Farnbacher, z Ansbach, Německo; a Marc Goossens z Geelu, Belgie.

    Vipery zaznamenaly řadu úspěchů v letech 97-99 v šampionátu FIA GT ; dále vítězství v závodě  Rolex 24 Hours of Daytona v roce  2000a spousty dalších úspěchů.

    Viper - video z představení + Viper v pohybu

    http://www.host4video.com/nyias2012/srt


    2013 Viper - oficiální představení nové Zmije

    Chrysler Group konečně po dlouhém napínání široké veřejnosti představil včera na New York Autoshow podobu Viperu nové generace.

    Vlajková lod divize SRT se bude vyrábět (alespon zpočátku) ve dvou verzích - základní spíše puristický Viper a lépe vybavená verze GTS.

    Desing - moderní s důrazem na tradici

    Jeden pohled na nový Viper je Vám jasné, o jaký vůz se jedná. Dlouhá kapota, kabina posunutá vzad, mohutná maska chladiče, střecha s dvěma vybouleními i koncovky výfuku před zadními koly zůstaly zachovány.
    Jsou tu ale změny.

    Hlavní světlomety jsou bi-xenonové, nechybí ani diodová světla pro denní svícení. Diody tvoří také koncové světlomety, v každém z nich je užito 50 diod.
    Díky svým tvarům má být vůz stabilní i ve vysokých rychlostech. Koeficient aerodynamického odporu je 0,364.
    Nové je i logo, autoři zobrazenému hadovi přezdívají Stryker. Toto jméno vybrali už v roce 2010 samotní majitelé Viperů na jejich setkání v Salt Like City.
    Karoserie má vyšší torzní tuhost než dosud, zároveň je ale vůz oproti předchůdci o 45 kilogramů lehčí. Redukci váhy pomohlo široké použití moderních materiálů -  například karbonová kapota či hliníková střecha a dveřní panely. Díky příplatkovému paketu SRT Track bude možné srazit hmotnost ještě o něco níže. O vyšší tuhost se postarala například hliníková podpěra ve tvaru X umístěná pod kapotou auta.

    Motor - modernizace legendy

    Motor disponující stejným počtem válců a objemem jako u předchozí generace - tedy 8,4 V10 dokonale klame, protože oproti původní verzi je zde mnoho nového. Co každého zaujme na první pohled je vyšší výkon - o 40 HP (celkem 640 HP) a vyšší točivý moment - 813 NM.
    Motor byl zásadně vylepšen, oproti předchozí verzi je zde vysokoprůtokové sací potrubí, vyrobené z kompozitů, vysokopevnostní kované písty, sodíkem plněné výfukové ventily - výfukové ventily k ochraně proti výbuchu palivové směsi ve válcích, které spolu s lepším chlazení motoru, umožňují více agresivní časování zapalování pro více točivého momentu a výkonu., upravené katalyzátory snižující zpětný tlako 20% a hliníkový setrvačník. Oproti předchozí jednotce je ta nová lehčí o 11 kg. Rozvod je nadále tradiční OHV; motor však disponuje proměnným časováním ventilů VVT pro lepší výkon a nižší spotřebu paliva.

    Nové sací potrubí bylo laděno pomocí fludiní dynamiky (CFD), vysoce výkonné počítačové simulace, které se používá od Formule 1 po zitšení chodu jaderných ponorek. Nové kované písty jsou nejen lehčí, ale silnější a odolnější, aby zajistily přesné píst / válec  tolerance a konzistentní ultra-výkon na silnici i na dráze.

    Čtyřpístkové brzdové třmeny Brembo a děrované kotouče o průměru 355 mm a šířce 32 mm na všech čtyřech kolech se pak postarají o zkrocení této mohutné síly.
    Poprvé bude Viper vybaven elektronickou kontrolou stabilizace či kontrolou trakce, chybět nebude ani launch kontrol pro co nejrychlejší akceleraci. Díky těmto prvkům  by už mělo být řízení Viperu méně záludnější zejména pro méně zkušené řidiče.

    Interiér a entertaiment

    Zcela zásadní změnou prošel interiér.

    Lidé z oddělení SRT upozorňují především na kvalitnější materiály.Ve srovnání s předchozími generacemi je to obrovský skok kupředu, což je patrné z dostupných fotografií a videí.
    Sedadla s pláštěm ze skelných vláken a kevlaru dodala firma Sabelt. Sedačky byly navrženy tak, aby řidiče i spolujezdce udržely i v prudkých zatáčkách. Posádka sedí o 20 mm blíže k vozovce, sedadla lze zvednout o 40 mm, jejich podélný posun byl prodloužen o 90 mm.
    Poprvé ve Viperu najdete i sedmipalcovou barevnou obrazovku používající analogový otáčkoměr. Řidič má možnost nastavit, jaké informace zde budou zobrazovány.
    Uprostřed centrální konzole pod dvěma kulatými výdechy klimatizace je umístěna (takové naprostá novinka) 8,4palcová dotyková barevná obrazovka. Dotyková tlačítka v dolní části displeje usnadňují uživatelům přístup k ovládání rádia, klimatizace nebo navigace a k dalším vybraným nastavením.

    GTS - zmije pro náročné

    Luxusnější verze Viper GTS má nalákat zákazníky, kteří by dosud o tomto voze ani neuvažovali. Hlavním lákadlem GTS je bohatší výbava, automobil má také mít lepší jízdní vlastnosti.
    Uvnitř se objevují elektricky ovládaná kožená sedadla Sabelt, která jsou spolu s polstrováním části dveří a nití na palubní desce vyvedena v barvě karoserie.
    V nabídce pro Viper GTS bude hudební systém Harman Kardon s 18 reproduktory, zahrnujícími čtyři subwoofery za sedadly.
    Vyšší verze bude mít také jiná kola, a to šestipaprskové ráfky Venom z kovaného hliníku. V rámci příplatkového paketu SRT Track budou dodávány ultralehká kola v černém, nebo matně černém provedení.
    Viper GTS dále disponuje adaptivními tlumiči Bilstein DampTronic Select s nastavením pro běžné silnice i závodní okruhy.
    Významnou odlišností jsou také pneumatiky. Zatímco běžný Viper obouvá gumy Pirelli P Zero, Viper GTS používá měkčí obutí Pirelli P Zero Corsa, díky nimž se mají zlepšit jízdní vlastnosti auta.
    Drážkované dvoudílné brzdové kotouče pak v případě Viperu GTS budou pocházet od firmy StopTech.

    Výroba bude probíhat ručně v Detroitské továrně Conner Avenue, která byla zcela zmodernizována a kde už je vše připraveno k zahájení sériové výroby.
    Prodej by měl v  USA začít letos na podzim coby model 2013.

    středa 4. dubna 2012

    Cool Babe of the Month - Taylor Stevens

     Dnes jedna kočenka z Kanady.

    TOP 20 modelů - 3/2012 v USA


    Vehicles March '12 volume % change from March 2011
    1. Ford F-Series 58,061 9.0%
    2. Toyota Camry 42,567 35.3%
    3. Nissan Altima 41,050 27.1%
    4. Chevrolet Silverado 36,491 12.1%
    5. Honda CR-V 30,868 40.3%
    6. Toyota Prius 28,711 54.3%
    7. Ford Fusion 28,562 3.6%
    8. Ford Focus 28,293 64.7%
    9. Toyota Corolla/Matrix 28,289 -6.4%
    10. Honda Civic 28,199 -9.7%
    11. Dodge Ram 26,960 23.1%
    12. Honda Accord 26,771 -15.1%
    13. Chevrolet Malibu 23,887 53.6%
    14. Hyundai Sonata 23,281 1.7%
    15. Ford Escape 22,679 -5.4%
    16. Chevrolet Cruze 21,607 19.9%
    17. Chevrolet Equinox 20,064 34.2%
    18. Hyundai Elantra 19,681 2.2%
    19. Chevrolet Impala 19,035 5.4%
    20. Toyota RAV4 17,367 8.0%

    Prodeje Chrysler Group v Kanadě - 3/2013

    Chrysler Kanada prodal v březnu 22 703 ks vozidel (lonský březen 20 973).
    Bodovaly modely 200 (1403 ks);  300 (445 ks); RAM prodal 6526 pikapů a Jeepu Wrangler se prodalo 1803 ks.

    Prodeje Chrysler Group v USA - 3/2012

    March Sales Vol % First Quarter Vol %
    Model 2012 2011 Change 2012 2011 Change
    CHRYSLER BRAND 34,726 20,463 70% 79,338 42,796 85%
    200 14,914 6,750 121% 31,638 9,880 220%
    Sebring 0 975 -100% 0 2,327 -100%
    300 7,336 2,727 169% 19,966 5,379 271%
    PT Cruiser 0 540 -100% 0 1,283 -100%
    Town & Country 12,476 9,471 32% 27,734 23,927 16%
    JEEP BRAND 45,124 33,155 36% 114,146 84,853 35%
    Compass 3,987 3,703 8% 9,107 7,393 23%
    Patriot 6,879 5,602 23% 15,965 13,207 21%
    Wrangler 12,557 8,807 43% 29,772 22,887 30%
    Liberty 7,605 5,207 46% 21,799 15,155 44%
    Grand Cherokee 14,096 9,836 43% 37,503 26,115 44%
    Commander 0 0 0% 0 96 -100%
    DODGE BRAND 52,076 44,102 18% 126,222 101,977 24%
    Caliber 2,242 3,750 -40% 5,238 9,607 -45%
    Avenger 9,362 5,954 57% 21,629 11,748 84%
    Charger 9,644 8,986 7% 22,505 14,311 57%
    Challenger 4,304 3,989 8% 10,524 9,742 8%
    Viper 0 12 -100% 20 84 -76%
    Journey 7,659 5,323 44% 18,133 14,180 28%
    Caravan 13,700 9,560 43% 34,462 27,928 23%
    Nitro 575 2,136 -73% 2,665 6,055 -56%
    Durango 4,590 4,392 5% 11,046 8,322 33%
    RAM BRAND 27,743 23,510 18% 69,495 56,824 22%
    Dakota 82 1,612 -95% 376 4,085 -91%
    Ram P/U 26,960 21,898 23% 67,464 52,739 28%
    Cargo Van 701 0 New 1,655 0 New
    FIAT  







    GRAND TOTAL 159,669 121,730 33% 389,201 286,950 37%
    TOTAL CAR 47,802 33,643 51% 111,520 63,578 87%
    TOTAL TRUCK 111,867 88,087 27% 277,681 223,372 24%